Skip to main content

Sinop Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

Adını Zeus’un tek aşkı Sinope’den alan Sinop evlilik sitesi, güzelliği ile bu ismi hak ediyor. Nereye bakarsanız bakın Karadeniz’i göreceğiniz bu şehirde harika bir gün sizi beklediğini bilmelisiniz. Yerlilere sorduk: Sinop’ta ne yenir, Sinop’ta gezilecek yerler nereler? Ve onların cevaplarına göre bir rehber oluşturduk. Sinop gezinizde araç kiralamak, şehir içinde gününüzün daha verimli geçmesine yardımcı olabilir. Şehir merkezinde ya da merkezin hemen dışında daha sakin bir yerde leziz bir kahvaltı yapabilirsiniz. Ayrıca yöresel lezzetleri deneyimleyebileceğiniz birçok mekanda klasik kahvaltı seçenekleri de bulabilirsiniz. Yöresel lezzetlerden oluşan serpme kahvaltı ile güne harika bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Samsun Bafra pide, nokul, katlama veya kabak dire kahvaltıda tercih edebileceğiniz Sinop lezzetlerinden bazıları.

Sinop Evlilik Sitesi – Gastronomi

Tatlıca’da doğa ile tanışmak sizi acıktırmış olmalı. Ardından öğle yemeği için Sinop evlilik sitesi şehrin merkeze gitme vakti gelmiştir. Öğle yemeğinde bu lezzetlere eşlik edecek deniz ürünleri ve farklı salataları tercih edebilirsiniz. Deniz manzarası ve Sinop kalesine karşı güzel bir öğle yemeği, yapılacak en keyifli aktivitelerden biridir. Kahvaltıda tercih etmediyseniz öğle yemeğinde mutlaka nokul denen böreği tatmalısınız. Rulo şeklinde hazırlanan doyurucu bir hamur işi olan Nokul, özellikle haşhaş ve ceviz çeşitleri ile tavsiye edilmektedir.

Sinop Evlilik Sitesi – Kültür

Yaklaşık 4000 yıl önce Gaskanlar tarafından kale olarak yaptırılan Sinop Cezaevi’nin şehrin en ünlü yapısı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Üç tarafı denizle çevrili olduğu için “Anadolu’nun Alcatrazı” olarak anılan kale, 1568-1999 yılları arasında hapishane olarak kullanılmış. Geçmişte Sabahattin Ali, Mustafa Suphi, Burhan Felek ve Ruhi Su gibi yazar ve sanatçıların hapsedildiği hapishane, birçok şiir ve hikayeye konu oldu. Sabahattin Ali, 1933 yılında daha sonra bestelediği “Aldırma Gönül” adlı şiirini burada yazmıştır. Trabzon, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde mimari açıdan zenginleştirilen yapı, şimdi ziyarete açık ve ziyaretçilerine ilginç bir deneyim vaat ediyor. Hapishaneden sonra MÖ 7. yüzyılda yapıldığı sanılan Sinop Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Romalılar tarafından inşa edilen ve Bizanslılar tarafından tapınağa dönüştürülen Balatlar Kilisesi’ni görmek de keyifli olabilir. Yaz aylarında Sinop’ta denize girmek isterseniz merkeze 4 km uzaklıkta olan Karakum’u tercih edebilirsiniz. Kara kumsalıyla ünlü Karakum, Karadeniz kıyısındaki ender sakin noktalardan biridir. Sinop’ta günün yorgunluğunu atabileceğiniz ve lezzetli yemekler yiyebileceğiniz pek çok yer var. Palamut pilaki, ıslama, sirke pırasa, içli tava, mısır çorbası ve Sinop mantısı akşam yemeğinde tercih edebileceğiniz yöresel yemeklerden bazıları. Karadeniz’in vahşi dalgalarına karşı keyifli bir akşam yemeği yemek, Sinop evlilik sitesi şehrinde yaşayacağınız unutulmaz anlardan biri olacak.