Skip to main content

İslami Evlilik Nedir?

İslam’da evlilik, aile ilişkilerini güçlendirmeyi ve genişletmeyi amaçlayan sosyal ve yasal bir ilişkidir. İslami evlilik, uygun bir eş arayışı ile başlar. Çevrede tanıdığı birisiyle veya bir tanıştığı birisini bulur ve evlilik, sözleşme ve düğün partisinin anlaşmasıyla ciddileşir. Gönülden sevenler. İslam, evliliğin güçlü bir savunucusudur ve evlilik eylemi, sosyal birimin – ailenin – kurulduğu dini bir görev olarak kabul edilir.

Müslüman evliliği ve İslami düğün gelenekleri, Müslüman dünyasında hüküm süren düğün törenleri ve evlilik ritüelleri ile ilgili gelenekler ve uygulamalardır. İslami evlilik gelenekleri ve ilişkileri, menşe ülkeye ve hükümet düzenlemelerine bağlı olarak değişmekle birlikte, hem dünyanın dört bir yanından hem Müslüman erkekler hem de kadınlar Kuran’da belirtilen İslami yasalar ve uygulamalar tarafından yönlendirilmektedir.

Tanışma ve Buluşma İslami Evlilik’te

Bir eş ararken, Müslümanlar genellikle geniş bir arkadaş ve aile ağı içerir. Çatışma, ebeveynler çocuğun seçimini onaylamadığında veya ebeveynlerin ve çocukların farklı beklentileri olduğunda ortaya çıkar. Belki de çocuk evliliğe tamamen karşıdır. İslami evlilikte Müslüman ebeveynlerin çocuklarını kendi iradeleriyle evlenmeye zorlamaları yasaktır.

Müslümanlar kiminle evleneceğine karar verir ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu aşama biraz daha kolaylaşmıştır çünkü internette bir sürü tanışma sitesi mevcuttur. Bu siteleri kullanıcılarına diğer insanları görme ve onlarla tanışma imkanı sunar. Son bir karar zamanı geldiğinde, Müslümanlar Allah’tan yardım ve İslami öğretiler ve diğer bilgili insanlardan tavsiye isterler. İslami evliliğin pratik hayata nasıl uygulandığı da nihai kararın verilmesinde anahtar rol oynar.

İslam’da Evlenme

İslam’da evlilik, aile ilişkilerini güçlendirmeyi ve genişletmeyi amaçlayan sosyal ve yasal bir ilişkidir. Uygun bir eş arayışı ile başlar, bu yakın çevreden veya islami evlilik siteleri kullanılarak gerçekleştirilebilir ve evlilik, sözleşme ve düğün tarihinin belirlenmesiyle  ciddileşir. İslam, evliliğin güçlü bir savunucusudur ve evlilik eylemi, sosyal birimin – ailenin – kurulduğu dini bir görev olarak kabul edilir. İslami evlilik, erkek ve kadınların samimiyet kazanması için izin verilen tek yoldur.