Skip to main content

Samsun Evlilik Sitesi – Tarihi

Sizin de Samsun evlilik sitesi üzerinden eşinizi bulabileceğiniz şehir Ordu civarındadır. Çok eski olmasına rağmen, Cenevizli akıncılar 1400’lerde burayı yaktılar, bu yüzden eski Samsun’dan pek bir şey kalmadı (SAHM-yakında, nüfus 500.000). Mustafa Kemal Paşa (daha sonra Atatürk), Türk halkını Müttefik işgaline karşı toplamak ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için 19 Mayıs 1919’da 30.000 nüfuslu bir Samsun’da karaya çıktı. 20. yüzyılın başlarından kalma bu şirin Karadeniz liman kentinden çok az şey kaldı. Patlayan bir ekonomi, eski Samsun’u modern yüksek binalarla kapladı. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ve hemen yanındaki Atatürk Müzesi görülmeye değer. Bu dağınık şehrin Karadeniz kıyılarındaki parklar ve gezinti yerleri de keyifli.

Şehir Turu: Samsun Evlilik Sitesi

Bulduğunuz Samsun evlilik sitesi eşinizle Şehir turunuza Bafra’dan başlamalısınız. Bunun iki nedeni var: Akalan Şelaleleri ve Asar Kalesi. Bafra şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta ama şelaleleri görmek için ilçenin 45 km daha güneye gitmesi gerekiyor. 18 şelaleden oluşan Akalan, şehrin keşfedilmeyi bekleyen hazinelerinden biri. Bu huzurlu bölgenin tadını çıkardıktan sonra 21 km uzaklıktaki Asar Kalesi’ne doğru yola çıkabilirsiniz. MÖ 3. yüzyılda yapıldığı sanılan kale, Paphlagonian kaya mezarlarının da bulunduğu özel bir noktada bulunuyor.

Bafra’ya gelirseniz semtin meşhur pidesini tatmalısınız. Bafra pide öğle yemeği için tercih edebileceğiniz lezzetlerden biridir. Pidesi ile ünlü Samsun’da pidenin yanında kavrulmuş fasulye turşusu veya pancar yemeği tercih edebilirsiniz.

Samsun Evlilik Sitesi – Diğer Yerler

Gezinize Samsun evlilik sitesi dostunuzla iz şehir Ordu civarındadır. şehir merkezinde Gazi Müzesi’nden başlamalısınız. Eskiden Mantika Sarayı olarak bilinen bina, otel olarak hizmet veriyordu. Atatürk’ün şehre ilk gelişinde kaldığı bu otel 1940 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Bugün müzede Atatürk’ün çalışma odası, şahsi eşyaları ve döneme ışık tutan fotoğrafları sergilenmektedir. Bu şehir ayrıca Sinop iline yakındır.

Müzeden sonra Atatürk’ün 100. doğum yıldönümünde inşa edilen ve vapurdan şehre indiği an ölümsüzleştiren İlk Adım Anıtı ile karşılaşabilirsiniz. Bandırma Vapuru ve Onur Anıtı da şehir merkezinde görülecek yerler listenizde olmalı. Samsun şehir merkezinde gezinizi Amisos hazinesinin sergilendiği Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ile sonlandırabilirsiniz.

Günün yorgunluğunu lezzetli yemeklerle atmak için tercih edebileceğiniz birçok seçenek var. Şehirde deniz ürünleri ile oldukça ünlü mekanlar var. Kavrulmuş turşu, balık çorbası ve halusky, iyi bir başlangıç için seçebileceğiniz lezzetlerden bazıları. Deniz ürünlerine alternatif arıyorsanız kaz pilavı, biryani ve közlenmiş böbrek gibi lezzetleri de tercih edebilirsiniz.