Skip to main content

Rize Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

330 bin Rize nüfusuyla son yıllarda turizm patlaması yaşayan Doğu Karadeniz illerinden biri olan Rize, Karadeniz’e kıyısı bulunuyor. Trabzon, Artvin, Bayburt, Erzurum ve Rize ilimiz, Türkiye’nin çayı, tütününün Rize Evlilik Sitesi doğa harikaları ile tamamen çevrili olan ilimiz kivi başkenti olma özelliğini taşımaktadır. Rize ilinde yazları ve kışları ılıman, dört mevsim yağışlı bir iklim hüküm sürer. Türkiye bölgenin en çok yağış alan ülkesidir. Kıyıdan uzaklaşıp güneydeki dağlara gittikçe iklim daha da sertleşiyor.

Ayder Kaplıcası, ülkenin en önemli kaplıcaları arasındadır. 20 km. Uzaklıkta bulunan Andon Maden suyu. Rize iline olan mesafesi yöre halkının ilgisini çekiyor. Maden suyu kaynağının suları renksiz, kokusuz ve berraktır. Ayrıca İkizdere – Şimşirli Maden suyu ve Çayırlı Maden suyunun çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Gezilecek Yerler – Rize Evlilik Sitesi

Botanik Çay Baçhesi (Botanik Çay Bahçesi) ve Rize’nin meşhur çayını içip yöresel tatlıları tadın. Rize – Kaçkar Dağı Milli Parkı, Türkiye’nin kuzeydoğusunda, Karadeniz Rize Evlilik Sitesi kıyısına yakın, Rize’nin yaklaşık 70 km doğusunda. Dağların batısında Fırtına (Gökgürültüsü) Nehri ve doğuda Hemsin Nehri çevresindeki alanlar zengin bir bitki örtüsü ile kaplıdır. Orman gülleri 3000 metre yükseklikte büyürler ki bu çok alışılmadık bir durumdur. Kurtlar, ayılar, domuzlar, yaban keçileri, geyikler, çakallar ve yaban tavukları gibi çok çeşitli yaban hayatı da vardır.

Rize Evlilik Sitesi – Görülecek Yerler

En yüksek tepe 3937m ile Kaçkar Dağı’dır. Yükseklik görece kısa bir mesafede arttığı için, çoğu yürüyüşçüler için konaklama imkanı bulunan ve Rize’nin Evlilik Sitesi bölgenin kültürel ve sosyal doğasına ilginç bir bakış açısı sunan dağlık yazlık köylere sahip yaylalar vardır. Ayder Yaylası’ndaki köy, iyi tesislere ve bir kaplıcaya sahiptir ve yürüyüş rotasında popüler bir duraktır. Parktaki en iyi tesisler, özellikle birkaç gün yürüyüş yapanlar için Alder Yaylası’nda. Çamlıhemşin’de özel olarak belirlenmiş kamp alanları bulunmaktadır. Trekking bu bölgede giderek daha popüler hale geliyor ve Kızılağaç ve Çamlıhemşin’de rehber kiralamak mümkün.

Atatürk Müzesi: (Mehmet Kantarcı Konağı) Atatürk Müzesi olarak kullanılan Mehmet Mataracı Köşkü’nde Atatürk’ün bazı kişisel eşyaları ve bölgede bulunan etnografik eserler sergilenmektedir.