Skip to main content

Erzurum Evlilik Sitesi – Şehir Nasıldır?

Öncelikle Erzurum evlilik sitesi aracılığıyla hayatınızın aşkını bulabileceğiniz Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehridir ve aynı zamanda çok eski bir yerleşim yeridir. Şehir, Palandöken Dağı’nın eteklerine kurulduğu için son yıllarda kış turizmi alanında büyük önem kazanmıştır.

Şehir,  aynı İstanbul gibi çok sayıda tarihsel açıdan zengin sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır ve bu nedenle şehir, turizm açısından büyük potansiyele sahip bir kültür merkezi gibidir.

Erzurum Evlilik Sitesi – Tarihi

İkinci olarak ise Erzurum evlilik sitesi olarak size şehrin tarihinden bahsedeceğiz. Şehir, mimari ihtişamıyla her gün bir Barselona ya da Roma ile kıyaslanabilir. Türk-Rus Savaşı’nı ve Selçuklu Türkleri döneminden kalma mimari kalıntıları anan devasa Aziziye anıtı gibi görkemli yapılarla şehir şeritleri ve cadde, gerçek müzeleri andırıyor. En dikkat çekici Selçuklu mimarisi, Sultan Alaeddin Keykubat tarafından 1253 yılında yaptırılan ve taş oymalarıyla göz kamaştıran Çifte Minareli Medresesi’dir. Geniş bir avlu ve muhteşem çift minarelerin yanı sıra iki katmanlı bir tasarıma sahiptir ve çoğu kişi tarafından en mükemmel örnek olarak kabul edilir. Anadolu’nun en büyük ilahiyat okuludur. Betondaki diğer çarpıcı Selçuk eserleri, yedi nefi ve sayısız sütunu ile 12. yüzyıldan kalma alışılmadık islami Ulu Camii ve Sultan Alaeddin Keykubat’ın kızının anısına inşa edilen 13. yüzyıldan kalma Hatuniye Türbesi’dir. Efsanevi Türk mimarı Mimar Sinan’ın eseri olan Lala Mustafa Paşa Camii, gösterişli minaresi ve sevimli portalıyla 13. yüzyıldan kalma Yakutiye Medresesi gibi kesinlikle görülmeye değer bir yer. Üç Kümbetler (İngilizce’de ” Üç tepe ” olarak çevrilmiştir), en önemlisi Saltuklu Devleti’nin kurucusu Emir Saltuk’a ait olmak üzere üç türbeden oluşan bir gruptur. Bu çift katmanlı mezar alanı, burada kullanılan çeşitli yapı tasarımları ve süslemeler sayesinde diğer tüm mezarların arasında özel bir yere sahiptir.

Erzurum Evlilik Sitesi – Gezilecek Yerler

Son olarak gezilecek yerlerin başında Erzurum evlilik sitesi olarak size önerdiğimiz yerler: Erzurum Kalesi, Kale ve Çan Kulesi, Rüstem Paşa Kervansarayı ve Bedesten Erzurum’da önemli tarihi yerlerdendir. Erzurum Kalesi, Horasan – Pasinler – Erzurum’un antik ve efsanevi ipek yolu üzerinde yer alır ve MS 5. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edildiğine inanılır.

Kale arazisi içerisinde yer alan Gözcü Kulesi, aslında Erzurum Kalesi içinde yer alan küçük bir caminin minaresi. Tepenin üzerine inşa edilen ve Tepsi Minare ve Kule olarak da bilinen kule, Erzurum silüetinin hakim demirbaşlarından biri.