Skip to main content

Gaziantep Evlilik Sitesi – Şehir Nasıldır?

İlk olarak Gaziantep evlilik sitesi olarak size şehirden bahsedeceğiz. Akdeniz ve Suriye’ye yakın bir mesafede bulunan şehir, deniz seviyesinden 1070 metre yükseklikte, Saçırsuyu Nehri’nin yanında yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş yerlerinden biri olan Gaziantep, tatiliniz için modernliğin ve antik çağın doğru karışımı olacaktır. Gaziantep, neredeyse Orta Çağ’a kadar uzanan karayolu ile iyi bağlantılara sahiptir; çünkü Gaziantep, İpek Yolu üzerinde önemli bir kavşaktır. Ayrıca karayolu ve demiryolu ulaşımının güneyi ve Akdeniz’i doğu ve kuzeye bağladığı noktada yer almaktadır.

Gaziantep’in kendine ait bir havalimanı var, Gaziantep Oğuzeli Havalimanı şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Türk Hava Yolları’nın bu il’e düzenli seferleri var.

Tarihi – Gaziantep Evlilik Sitesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde Neolitik Çağ seramikleri, Kalkolitik ve Tunç Çağı’na ait çeşitli objeler, figürler, mühürler, taş ve bronz objeler, takılar, seramikler, sikkeler, Urartu, Hitit, Pers, Roma ve Bizans dönemlerine ait cam objeler, kemikler ve bir Mamut kalıntıları, sanat değeri yüksek mozaikler, Belkıs (Zeugma) antik kentinden elde edilen heykel ve mezar stelleri.

Biz yani Gaziantep evlilik sitesi ‘ne göre, Müzedeki bir diğer ilgi çekici bölüm ise Teknoloji Bölümü ve Nostalji vitrinidir. Bu bölümlerde Gaziantep’in gelişimini gösteren kameralar, eski radyolar, gramofonlar, daktilolar, eski dikiş makineleri, asırlık duvar saatleri ve eski kartpostallar sergileniyor.

Gaziantep’in Evlilik Sitesi ve Müzeler

Son olarak Van‘da olduğu gibi, Gaziantep evlilik sitesi üzerinden eş bulabileceğiniz şehirde Hasan Süzer Etnografya Müzesi, 20. yüzyılın başında Hasan Süzer tarafından yaptırılan eski ve restore edilmiş geleneksel bir Antep evinin içinde kurulmuştur. Müze, 1985 yılından bu yana Gaziantep Müzesi’nin Etnografya bölümüne ev sahipliği yapmaktadır. Evin ayrı bir bölümünde Antep’in savunmasında kullanılan silahlar ve savaş malzemeleri, kahramanların, gazilerin ve şehitlerin belgeleri ve fotoğrafları sergilenmektedir. . Evin diğer bölümleri günlük yaşam tarzını yansıtan otantik objelerle dekore edilmiştir.

Karkamış ören yerinin bir kısmı Suriye sınırları içindedir. Karkamış kalıntıları, Karkamış ilçesinin güneyinde yer alır ve tarihi geçmişi Neolitik dönemlere kadar uzanır. Gılgamesh Efsanesi, Geç Hitit döneminde Karkamış harabelerinde anlatılmıştır. Bu kalıntılardan çıkarılan buluntular Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.