Skip to main content

Ankara Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

23 Nisan 1920’de, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Milli Hareketi’nin merkezi olan Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruldu. Ankara, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in kurulmasıyla yeni Türk başkenti oldu ve bu görevi Osmanlı İmparatorluğu’nun düşüşünden sonra eski Türk başkenti İstanbul’u (Konstantinopolis) aldı. Hükümet önde gelen bir işverendir, ancak Ankara aynı zamanda Türkiye’nin karayolu ve demiryolu ağlarının merkezinde yer alan önemli bir ticaret ve sanayi şehridir. Şehir, adını Ankara Evlilik Sitesi bildiğimiz kadarıyla Tiftik tavşanı, uzun tüylü Ankara keçisi (tiftik kaynağı) ve Tiftik kedisinden elde edilen Ankara yününe vermiştir. Bölge ayrıca armutları, balı ve misket üzümleriyle tanınır. Türkiye’nin en kurak bölgelerinden birinde yer almasına ve çoğunlukla bozkır bitki örtüsüyle çevrili olmasına rağmen (güney çevredeki ormanlık alanlar hariç), Ankara 72 metrekare kişi başına. Komşu illerinden bir tanesi ise Kırıkkale.

Başkent Oluşu – Ankara Evlilik

Sizlere Ankara Evlilik Sitesi olarak şehrin nasıl başkent olduğunu anlatacağız. Birinci Dünya Savaşı’ndaki Osmanlı yenilgisinin ardından, Osmanlı başkenti İstanbul ve Anadolu’nun büyük bir kısmı, bu toprakları Ermenistan, Fransa, Yunanistan, İtalya ve Birleşik Krallık arasında paylaşmayı planlayan Müttefikler tarafından işgal edildi ve Türklere bırakıldı. Orta Anadolu’daki ana toprak parçası. Buna cevaben, Türk milliyetçi hareketinin lideri Mustafa Kemal Atatürk, direniş hareketinin karargahını 1920’de Angora’da kurdu. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve Sevr Antlaşması’nın yerini Lozan Antlaşması (1923) aldı. Türk milliyetçileri, 29 Ekim 1923’te Osmanlı İmparatorluğu’nu Türkiye Cumhuriyeti ile değiştirildi. Birkaç gün önce Ankara, 13 Ekim 1923’te resmi olarak yeni Türk başkenti olarak İstanbul’un yerini almıştı ve Cumhuriyetçi yetkililer değiştirmek adı Ankara’dır.

Ankara Evlilik Sitesi – Şehrin Son Durumu

Son olarak Ankara Evlilik Sitesi tarafından şehrin son durumu hakkında bilgilendirileceksiniz. Ankara’nın yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olmasının ardından yeni gelişme şehri Ulus adlı eski bir bölüme ve Yenişehir adlı yeni bir bölüme ayırdı. Roma, Bizans ve Osmanlı tarihini yansıtan eski binalar ve dar dolambaçlı sokaklar eski bölümleri işaretler. Artık Kızılay Meydanı’na odaklanan yeni bölüm, daha modern bir değiştirmeklemelerine sahip: geniş caddeler, tiyatrolar, alışveriş merkezleri ve yüksek binalar. Yeni devlet daireleri ve yabancı elçilikler de yer alıyor. Ankara, 1923’te “önemi olmayan küçük bir kasaba” iken Türkiye’nin başkenti bu yana olağanüstü bir büyüme yaşadı. Hükümetin oraya taşındığı yıl olan 1924’te Ankara’da yaklaşık 35.000 kişi vardı. 1927’de 44.553 kişi vardı ve 1950’de nüfus 286.781’e çıktı. Ankara, 20. yüzyılın ikinci yarısında hızla büyümeye devam etti ve sonunda İstanbul’dan sonra Türkiye’nin büyük şehri olarak İzmir’i geride bıraktı. 2014 yılında Ankara’nın nüfusu 4.587.558’e, Ankara İli’nin nüfusu 2015’te 5.150.072’ye ulaştı.