Skip to main content

Van Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

Van, nüfus bakımından bölgenin en büyük şehridir. Van’da 1 milyondan fazla insan yaşıyor ve Van Evlilik Sitesi üzerinden kendinize bir eş adayı bulabilrsiniz. Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Van, verimli toprakları, çok sayıda nehri ve çok elverişli iklim koşulları ile Van Gölü’nün yanında bir yerleşim alanıdır. Van aynı zamanda yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin beşinci büyük şehridir. Şehir, ülkenin en büyük gölü olan Van Gölü’ne ev sahipliği yapıyor. Van’ın en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır. Ancak ülkedeki koyun sayısı en yüksek Van ilidir. Van, sanayi açısından bölgenin en gelişmiş üç şehrinden biridir. Şehrin ana fabrikaları şeker, çimento, et ve et ürünleri, süt kombinasyonları ve yemdir. Van’ın İran’la da gümrük kapısı var.

Şehire yakın şehirlerden birisi Urfa’dır. Van ise gezilecek birçok yeri ile dikkat çeken bir turizm merkezidir. Van Gölü kıyısında kahvaltı yapmak ve inci kefali yemek şehrin en popüler aktivitelerindendir. Van aynı zamanda dünyanın en eski şehirlerinden biri olan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir şehirdir. Şehirde Van Kalesi ve Akdamar Kilisesi gibi gezilecek birçok tarihi yer var. Öte yandan şehir, Van Kedisi ile ünlüdür. Eğitim açısından bakarsak, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi gibi ülkenin en eski üniversitesine sahiptir. Van’a karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım mümkündür. Ancak Van, turizm ve gayrimenkul yatırımları için en önemli çekim noktasıdır. En kapsamlı Van şehir rehberine şimdi göz atın. “Van’da Görülecek Yerler” veya “Van’a Nasıl Gidilir?” Gibi birçok sorunun cevabını bulacaksınız. bu kılavuzda.

Tarihi – Van Evlilik

Şimdi siz Van Evlilik Sitesi kullanıcılarına kısaca şehrin tarihinden bahsedeceğiz.. Van’da insan yerleşiminin tarihi M.Ö. 7000’lere dayanmaktadır. Van Kalesi’nin 6 km güneyinde yer alan Tilkitepe ve Van Gölü kuzeyindeki Ernis Mezarlıkları’nda yapılan kazılarda Kalkolitik, Tunç, Demir Çağı yerleşimleri bulunmuştur. Şehir ilk olarak Asur Kraliçesi Semiramis tarafından kurulmuştur. Urartu döneminde şehir bir imparatorluk merkezi haline geldi. Urartu’nun başkenti o dönemde Van’a verdikleri adla Tuspa idi. Urartulardan Van Kalesi 3000 yıldır ayaktadır. İskit istilasından sonra zayıflayan Urartular, İranlı Medler tarafından tahrip edildi. Daha sonra Ahamenişler, Büyük İskender, Seleukoslar, Ermeniler, Partiler, Romalılar, Sasaniler ve Doğu Romalılar (Rumlar) bölgeye hakim oldu. Bölge uzun süre Abbasiler veya Rumların yerel Ermeni beyleri tarafından yönetildi. Türkmenler, 11. yüzyıldan itibaren Van Gölü havzasına yerleşmeye başladılar. Bölge Selçukluların, ardından İlkhanlılar, Celayirîs, Karakoyunlus ve Akkoyunlus’un vatanı olmuştur. Aynı zamanda Ağrı da şehre yakındır.

Şehir, 1548 yılına kadar Osmanlı ve Safeviler arasındaki çatışmaya tanık oldu. Bu tarihten sonra Van, Osmanlı egemenliğine girerek vilayet oldu. Fransız İhtilali’nden sonra şehirde yaşayan Ermenilerin bir kısmı milliyetçilik hareketinin de etkisiyle Van’ı Türklerden ayırmak istemişlerdir. Çeşitli isyanlardan sonra 1915’te Ermeniler ve Ruslar şehri ele geçirdi. Osmanlı Ordusu 1918’de Van’ı geri aldı. Ancak şehir Ruslar tarafından yıkıldı. Bu dönemden sonra şehir, Erek Dağı’nın eteklerinde yeniden inşa edildi. Van, Cumhuriyet yıllarında zamanla gelişti. Bölge nüfusunun çoğu bu şehirde toplandı. 1976 ve 2011 yıllarında meydana gelen depremler şehre büyük zarar vermiş ancak bugün yaralar iyileşmiştir.

Van Evlilik Sitesi – Kültürel Yapı

Son olarak Van Evlilik Sitesi üzerinden eş adayınızı bulduktan sonra şehirde birlikte kültürel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Van, dünyanın en eski şehirlerinden biridir. 20. yüzyıla kadar Van’da Ermeni, Türk, Kürt ve Arap nüfus vardı. Şehrin kültürü ve gelenekleri, Osmanlı ve İran’ın etkisi altında gelişmiştir. Van, farklı kültürlerin ve toplulukların bir arada yaşayabileceği güzel bir coğrafya. Van’ın kültürel zenginliği ve aktivitesi mutfağına da yansıyor. Van ot peyniri ve inci kefali kentin en bilinen yöresel yemekleridir.

Bu rehberde “Van’da gezilecek en iyi yerler” veya “Van’da yapılacak ve görülecek en iyi 10 şey” sorularının cevaplarını bu rehberde bulacaksınız. Gideceğiniz yeri seçin, rehbere tıklayın ve şimdi Van’ı derinlemesine keşfetmeye başlayın. Van’da gezilecek çok yer var. Van, Doğu Anadolu’nun en gelişmiş şehirlerinden biridir. Bu şehirde keşfedilmeyi bekleyen birçok tarihi ve doğal güzellik var. Van, eşsiz hazineleri ve köklü kültürüyle ülke içinde görülmeye değer yerlerden biridir. Van’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan Van Kalesi ile başlayalım. Kaleye Urartulardan turistler büyük ilgi gösteriyor. Zernek Kalesi, Ayanis Kalesi, Hosap Kalesi ve Çavuştepe Kalesi, Van’da gezebileceğiniz diğer tarihi kaleler arasında. Sonraki durak Van Gölü. Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölüdür. Aynı zamanda şehrin en önemli sembolüdür. Göl çevresini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Erçek Gölü’ne de gidebilirsiniz.