Skip to main content

Düzce Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Düzce evlilik sitesi olarak size bir şey söylemek isteriz: Türkiye’de seksen birinci ildir. Düzce, Türkiye’nin seksen birinci ve en yeni ilidir. Karadeniz’de Başkent Ankara ile İstanbul arasında yer almaktadır. 1999 Marmara depreminden ve Düzce depreminden büyük ölçüde etkilenen Düzce, Batı Karadeniz sahilindeki platoda yer almaktadır. Batıda Sakarya, kuzeydoğuda Zonguldak ve doğuda Bolu ile sınırlanmıştır. Kuzeybatıda Büyük Melen vadisi ile Karadeniz’e açılır. Düzce doğudan batıya 23 km, kuzeyden güneye 20 km. Yazlar sıcak, kışlar soğuk geçse de Batı Karadeniz ile Orta Anadolu iklimi arasında değişir. Düzce’nin başlıca tarım ürünleri tütün, mısır buğdayı, kabuklu yemişler ve birçok çeşit buğday ve sebzedir. Düzce’nin coğrafi konumu doğa severler ve macera arayanlar için oldukça caziptir. Geniş ormanlık alanı, yaylaları, şelaleleri, uzun sahilleri, plajları, doğal mağaraları, Büyük Melen nehri üzerinde rafting, Hasanlar Baraj Gölü’nde yelken, su sporları ve balık tutma, 150 çeşit kuşun yaşadığı Efteni Gölü ve Karduz Yaylası bulunmaktadır.

Tarihi – Düzce Evlilik Sitesi

Tarihi Konuralp, Düzce’nin 8 km kuzeyinde; oradaki ilk yerleşim MÖ 3. yüzyıla kadar uzanıyor. M.Ö. 74 yılına kadar, Bithynia Eyaletine ait en önemli şehirlerden biri olan Bilecik, Bolu, Sakarya, Kocaeli. Pontus ve ardından Roma İmparatorluğu tarafından fethedildi. Sonrasında ise Düzce evlilik sitesi olarak bildiğimiz kadarıyla Roma döneminde kent Latin kültüründen etkilenmiş ve adını Prusias ad Hypium olarak değiştirmiştir. Daha sonra Hıristiyanlık şehri etkiledi ve 395’te Roma İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra Doğu Roma İmparatorluğu (daha sonra Bizans İmparatorluğu) tarafından kontrol edildi.

Osman Gazi’nin komutanlarından Konuralp Bey’in Düzce ve çevresini Osmanlı topraklarına fethetmesi emredildi. 14. yüzyılda Bizanslılarla yaptığı bir savaştan sonra Düzce (Düzce) ve Roma Prusiaslarını ele geçirdi. Düzce’deki ilk Osmanlı yöneticileri Konuralp Bey, Sungur Bey, Şemsi Bey ve Gündüz Alp’tir. 16. yüzyılın sonlarında köylüler burayı pazar yeri olarak seçerler; ovanın ortasında Düzce Çarşısı deniyordu.

Düzce Evlilik Sitesi – Şehir Olmadan Önce

Son olarak Düzce evlilik sitesi olarak size bu ilin şehir olmadan önce ne olduğunu belirtmek istiyoruz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Donanma kerestesi sağlayan Düzce, İstanbul ile Sivas, Erzurum gibi doğu şehirleri arasında önemli bir ulaşım merkezi haline geldi. 18. ve 19. yüzyıllarda esnaflar Düzce’nin kontrolünü ele geçirdi ve ticaret gelişti.

Sultan Abdülaziz ve Abdülmecit döneminde Kafkasya, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Balkanlar’dan gelen göçmenler Düzce’nin nüfusunu artırdı. Hükümet onlara bedava arazi sağladı. II. Abdülmecit döneminde 36088 nüfuslu 137 köyü ve 66.618 evi vardı.