Skip to main content

Uşak Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

Uşak, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Kent günümüzde Uşak Evlilik Sitesi aracılığıyla yeni insanlarla tanışabileceğiniz bölgenin en önemli tarım ve sanayi merkezlerinden biri haline gelmiştir. Uşak ilinin ekonomisi tarıma ve tarıma dayalı sanayi ile deri, iplik, battaniye ve seramik üretimine dayanmaktadır. Orta Anadolu’ya göre sıcak ve kurak yazlar ve daha ılık kışlar ile karasal iklim hakimdir. Ege Denizi üzerinden gelen bulutların getirdiği yağış, il iklimini İç Anadolu ikliminden ayırır.

Gezilecek Yerler – Uşak Evlilik Sitesi

Bu rehberde “Uşak’ta gezilecek en iyi yerler” veya “Uşak’ta yapılacak ve görülecek en iyi 10 şey” sorularının cevaplarını bulacaksınız ve bu yerleri Uşak Evlilik Sitesi eşinizle gezebilirsiniz. Doğal güzellikler, rekreasyon alanları, termal kaynaklar ve antik kentler gibi zengin kaynaklara sahip olan Uşak, kısa sürede gidilip tamamlanabilecek bir şehir değil. Ulubey Kanyonu, dünyanın en büyük ikinci kanyonudur. Ulubey Kanyonu, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden büyük bir kanyonun yanı sıra bu kanyona bağlı diğer birçok küçük kanyondan oluşur. 45 km uzunluğunda, 170 metre derinliğinde ve 50-100 metre genişliğinde olan kanyon, merkeze 30 km uzaklıkta yer alıyor. 1970 yılında faaliyetlerine başlayan Uşak Arkeoloji Müzesi bugün binlerce ziyaretçi çekiyor. Müzenin vitrinlerinin tarihi dönemlere göre ayrıldığı ve tarih boyunca hüküm süren birçok imparatorun eserlerini içerdiği unutulmamalıdır. Banaz ilçesine 7 km uzaklıkta bulunan Hamamboğazı Kaplıcaları, Uşak’ın en önemli kaplıcaları arasındadır. Bir termal turizm bölgesi olan bu kaplıcalar dört ana kaynaktan oluşmaktadır. Gönülden sevenler. Uşak’a 40 km uzaklıkta olan Blandus Antik Kenti, Ulubey ilçesine bağlı Sülümenli köyünde bulunmaktadır. Büyük İskender’in Anadolu seferi sonrasında Makedonya’dan göç eden topluluklar tarafından kurulmuştur.

Uşak Evlilik Sitesi – Tarihi

Son olarak siz Uşak Evlilik Sitesi üyelerine şehrin tarihinden bahsedeceğiz. Eski çağlarda adı “Temenothyrea” olan Uşak, İç Ege Bölgesi’nde Batı ile İç Anadolu’yu birbirine bağlayan bölgede yer almaktadır. 4000’den sonra yerleşimin görüldüğü bölgede kesintisiz yerleşimin eski Tunç Çağı’nda başladığı tespit edilmiştir. Tarihsel çağlardan önce Frigya, daha sonra M.Ö. 330’da Lidya ve Büyük İskender’in egemenliğine girmiştir. M.Ö. 189’da Roma İmparatorluğu, M.S. 395 yılında imparatorluk ikiye bölündüğünde Doğu Roma İmparatorluğu’na geçti. 1176 yılında bölge kesinlikle Selçuklu egemenliğine girmiştir. 1429 yılında Selçuklu Devleti’nin ve Osmanlı topraklarının yıkılmasıyla Germiyan Beyliği’ne katılan Uşak, Kütahya vilayetine bağlı kaza haline geldi ve 1953 yılında Cumhuriyet döneminde şehir merkezi oldu.