Skip to main content

Şırnak Evlilik Sitesi – Bilinmeyen Yönleri

Tarihin efsanelerine göre Şırnak, Nuh Tufanı’nın sona erdiği şehirdir. Demek insanlığın ikinci beşiği. Bu nedenle siz Şırnak Evlilik Sitesi üyelerinin Şırnak’ta görebileceğiniz birçok tarihi yer var. Şehirde olursanız Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Bütçe şubesinden aracınızı kiralayın ve şehri keşfedin.

Suriye ve Irak sınırlarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehrimiz Şırnak’ta Cudi Dağı antik kenti ve mağarası görülmeye değer. İslami Nuh Peygamber (Nuh Peygamber) Camii ve Türbesi, Cizre Kalesi, Meryem Ana Kilisesi, Dera ve Maraday Kiliseleri Cizre’deki önemli tarihi yerler arasındadır.

Şırnak Evlilik Sitesi – Ne Yenir?

Geçmişten günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olan Şırnak, pek çok yöresel lezzete sahiptir. Şırnak’ın efsanevi yöresel lezzetleri arasında Şırnak usulü içli köfte olarak bilinen kutlık, süzme peynirle tatlandırılmış serbide, hamur ve pirincin lezzetli kombinasyonunu yansıtan perde pilavı, koyun bağırsaklarından hazırlanan kipe, hekeşandi köfte ve bir çeşit olarak nitelendirilebilecek şımpışe sayılabilir. Bunlar Şırnak Evlilik Sitesi dostunuzla yiyebileceğiniz lezzetli bir tada sahip doldurulmuş yemek.

Şırnak Evlilik Sitesi – Görülecek Yerler

Cudi ve Gabar dağlarını birbirinden ayıran Kasrık Boğazı, Şırnak’ta bulunan bir doğa harikasıdır. Yakındaki Şırnak’ın Evlilik Sitesi dostunuzla rekreasyon tesisinde oturup Gorde’nin içinden akan küçük dereye bakan kahvaltı yapmak veya yaz aylarında günün yorgunluğunu atmak mümkün. Bu bölgede çok sayıda mağara da var. Bölgeyi rehber olarak bilen biriyle gitmenizi tavsiye ederiz. Böylece değerli zamanınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Şırnak’ta dokuma popüler ve gelişmiştir. El dokuması ipek halı ve Şırnak kilimlerini buradan satın alabilirsiniz. Van ve Diyarbakır‘a yakın olan şehirde el işi eserlerle sevdiklerinizi mutlu edebilir ve evinizde otantik bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Şırnak şehir merkezi havalimanına 60 km uzaklıktadır ve oraya Türk Hava Yolları yolcu servisiyle ulaşabilirsiniz. Ulaşım servisi de sizi 14 km’lik Cizre’ye veya 45 km uzaklıktaki Silopi’ye götürebilir. Cizre, Silopi ve Şırnak’a servis seferleri sırasıyla 10, 45 ve 60 dakika sürüyor. Servis bekleyerek zaman kaybetmek istemiyorsanız uçuş saatlerinde havalimanında hizmet veren taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine taksiyle ulaşımın bedeli ortalama 90 Türk lirasıdır ve yolculuğunuz yaklaşık 50 dakika sürer. Taksi ücreti Cizre’ye 35 Türk Lirası, Silopi’ye 80 Türk Lirası.