Skip to main content

Gümüşhane Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

İlk olarak Gümüşhane Evlilik Sitesi olarak size şehir hakkında bilgi vereceğiz. Trabzon‘dan İran’a ana yol üzerinde bulunan Gümüşhane, Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesindeki en önemli şehirlerinden biridir, Gümüşhane ilinin başkentidir. Şehir, Harşit Nehri boyunca deniz seviyesinden 1210 metre yükseklikte, yani derin vadiler ve yüksek dağların şekillendirdiği yüksek bir plato üzerinde; ve ılıman bir iklime sahiptir. Şehrin en yüksek tepesi 3331 metreye dokunan Abdal Musa tepesidir.

Trabzon’dan İran’a ana yol üzerinde bulunan Gümüşhane, Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesindeki en önemli şehirlerinden biridir, Gümüşhane ilinin başkentidir. Şehir, Harşit Nehri boyunca deniz seviyesinden 1210 metre yükseklikte, yani derin vadiler ve yüksek dağların şekillendirdiği yüksek bir plato üzerinde; ve ılıman bir iklime sahiptir. Şehrin en yüksek tepesi 3331 metreye dokunan Abdal Musa tepesidir.

Görülecek Yerler Gümüşhane Evlilik Sitesi

İkinci olarak ise siz değerli Gümüşhane Evlilik Sitesi kullanıcılarımıza şehirde görebileceğiniz yerlerden bahsedeceğiz. Gümüşhane ili cennet gibidir – meyve bahçeleri, özellikle tatlı elmalar, armutlar ve sulu dutlar ve yaban gülü bahçeleri ile bol miktarda bahşedilmiştir. Antik İpek Yolu üzerinde önemli bir nokta olan Gümüşhane ili Canca, Akçakale, Edire, Kov, Kodil ve Gümüşuğ gibi birçok kaleye sahiptir. Gümüşhane tarihi ilin her yerinde görülebilir – antik kaleler dağların tepelerinden ve kayalıklardan aşağıya iner, eski zamanlarda inşa edilen taş köprüler hala gezginler tarafından nehirleri geçmek için kullanılır, kalıntılar çoktan terkedilmiş antik kentlerin yerlerini işaretler ve Kervan yollarının sayısız izi geleneksel İpek Yolu’nu hatırlatıyor.

Gümüşhane Evlilik Sitesi – Tarihi Yerler

Son olarak ise siz Gümüşhane Evlilik Sitesi üyelerimize şehirdeki görülecek yerlerden bahsedeceğiz. Kavak bahçelerine bakan eski Rum köyü İmara, bir zamanlar bölgenin en büyük yerleşim ve ticaret merkeziydi. Orijinal 550 evden sadece 60’ı, yöre halkı tarafından Kızlar Manastırı olarak bilinen bir manastır ve bir dizi kilise kalmıştır. Çakırkaya köyü yakınlarında muhteşem bir manzaraya sahip bir kaya kilisesi var. Kökeni Hıristiyanlık dönemine kadar uzanan bu yerleşim, bölgenin en önemli antik yerleşim yerlerinden biridir.

Gümüşhane’de ayrıca Torul ilçesine bağlı Cebeli köyündeki Karaca mağarası, Akçakale ve Arılı mağaraları gibi birçok ilginç doğal mağara da bulunuyor. Karaca mağarası, içinde çok sayıda sarkıt ve dikitlerin olağanüstü renk ve şekillerini görebileceğiniz için özellikle benzersizdir. Siran ilçesindeki Tomara şelaleleri, Torul ilçesindeki Artebel ve Limni gölleri, Kurtun ilçesindeki Örümcek ormanları da gözlerinizi kamaştıracak diğer doğa harikalarıdır.