Skip to main content

Eskişehir Evlilik Sitesi – Gezilecek Yerler

Sizin Eskişehir evlilik sitesi aracılığıyla bulduğunuz hayatınız aşkıyla gezebileceğiniz bazı yerlerden bahsedeceğiz. Eskişehir Arkeoloji Müzesi ilk olarak 1945 yılında Alaaddin Camii’nde depo müzesi olarak başlamış, daha sonra 1966 yılında Kurşunlu Camii külliyesine, 1974 yılında Akarbaşı’ndaki bugünkü yerine taşınmıştır. Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig dönemlerine ait, Demircihöyük buluntuları, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemi’ne ait eşyalar, antik ve İslami dönem sikkeleri, Kocakızlar Höyüğü buluntuları, heykeller, mezarlar, Roma Dorylaeum’dan döneme ait taban mozaikleri ve Babadat kazılarının buluntuları.

Eskişehir Evlilik Sitesi – Görülecek Mekanlar

Yine Eskişehir evlilik sitesi üzerinden bulduğunuz eşinizle müzeleri gezebilirsiniz. Atatürk ve Kültür Müzesi, 1921 yılında inşa edilmiş olup şehrin Arifiye kesiminde yer almaktadır. 1920-1938 yılları arasında Eskişehir’i ziyaret eden Ulu Türk Önderi Atatürk’ün anılarını saklamak için düzenlenmiştir. 19. yüzyılın tipik ahşap mimarisinin bir örneği olan Osmanlı Evi Müzesi, Odunpazarı’nın Dede semtinde yer almaktadır.

Yunus Emre Müzesi, Sarıköy Yunus Emre Köyü’ndeki Yunus Emre Külliyesi içerisinde yer almaktadır ve kemerli pencereli sundurmalı bir girişi vardır. Ünlü Türk derviş, şair, filozof Yunus Emre’nin anılarını hala yaşatıyor.

Eskişehir Evlilik Sitesi – Antik Kentler

Son olarak Eskişehir evlilik sitesi sayesinde edindiğiniz eşinizle Seyitgazi Müzesi, Eskişehir İli, Seyitgazi İlçesi, Seyit Battalgazi Külliyesi içinde görebilirsiniz. Külliye, Selçuklu, Erken Osmanlı ve Klasik Osmanlı Dönemlerinin harika bir örneğidir.

Ballıhisar (Pessinus), Ankara‘ya 117 km. Uzaklıkta Eskişehir yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu tarihi Frig kentinde, Kybele Tapınağı’nı ve MÖ 10. yüzyıldan kalma antik heykellerin bulunduğu bir açık hava müzesini görebilirsiniz. Midas, Eskişehir’in 66 km güneyinde yer alır ve Friglerin en önemli yerleşim merkezlerinden biridir. Kayaya oyulmuş tarihi tapınaklar ve mezarlar var.

Eskişehir’de sosyal yaşam, Porsuk Çayı etrafında dönüyor. Burası gezintiye çıkacağınız, arkadaşlarınızla buluşacağınız veya cumartesi öğleden sonra kahvenizin tadını çıkaracağınız yerdir. Nehir aynı zamanda tüm önemli turistik yerlerin yakınından geçerek şehri gezinmeyi kolaylaştırır. Sıcak aylarda, şehri farklı bir perspektiften keşfetmek için nehir boyunca gezintiler sunan gondollardan birine atlayabilirsiniz. Şehrin genellikle kar örtüsüyle kaplı olduğu kış aylarında, Hamamyolu Caddesi boyunca uzanan termal hamamlar, açık hava aktivitelerine sıcak bir alternatif oluşturuyor. Hangi mevsimi tercih ederseniz edin Eskişehir size kendinizi iyi hissettirecek ve evinizden uzakta geçireceğiniz bir hafta sonunu dolduracak kadar eğlenceyi sağlayacaktır.