Skip to main content

Çanakkale Evlilik Sitesi – Hakkında

Türkiye’de sahil şehri olan ve Çanakkale evlilik sitesi sayesinde hayatınızın eşini bulabileceğiniz bir şehirdir Çanakkale. ülkenin önemli bir kasaba ve limanıdır ve önemli bir turizm merkezidir. Çanakkale ili, hem Asya ülkelerinde (Biga Yarımadası) hem de Avrupa’da (Gelibolu veya Gelibolu yarımadası) toprakları olan Türkiye’de (başta İstanbul olmak üzere) ikinci ildir. Ege ve Marmara Denizlerini birbirine bağlayan Çanakkale Boğazı’nın (veya Hellespont) güney kıyısında yer alır.

Şehrin Tarihi – Çanakkale Evlilik Sitesi

Tabi ki size Çanakkale evlilik sitesi olarak şehrin tarihinden bahsetmeden geçersek olmazdı. Çanakkale’nin tarihi 5000 yıl kadar eski bir döneme dayanmaktadır. İlk yerleşimcilerin Kumkale bölgesine yerleştiğine ve Truva’nın M.Ö.3500-3000 yılları arasında kurulduğuna inanılıyor. Homeros’un İlyada’sında ölümsüzleştirdiği mitolojik Truva savaşı da o zamana kadar olduğuna inanıyordu. Aeolians bölgeye MÖ 8. yüzyılda yerleşti. M.Ö. 7. yüzyılda Lidyalılar tarafından takip edildi. ve MÖ 6. yüzyılda Persler. Büyük İskender Persleri mağlup ettiğinde bölgenin sorumluluğunu Macedo’lular üstlendi ancak daha sonra MÖ 2. yüzyılda Pergamon Krallığı Aeolis’i fethetti. 2. yüzyılda Trakyalı Gotlar, önemli bir liman olduğu için Troya’ya saldırdılar. Çanakkale için Bizans adı, İngilizce “Çanakkale” ye dönüşen “Dardanellia” idi. 14. yüzyılda Osmanlılar Gelibolu’yu kontrol etmeye başladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Türk askerlerinin Müttefik Kuvvetleri bölgeden çıkarmaya çalışmasıyla Çanakkale savaşı (Gelibolu Savaşı, 1915) yaşandı. Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk kuvvetleri başarılı bir şekilde savaştı ve Çanakkale, “Çanakkale: fena” adını bu şekilde kazandı. Ne yazık ki bu başarıya ulaşmak için 500.000 asker öldü ve onların anısına bu yarımada milli bir anma parkı haline getirildi.

Çanakkale Evlilik Sitesi – Görülecek Yerler

Çanakkale her mevsim güzeldir. Gür yeşillikler, geniş kumsallar, nostaljik kalıntılar ve ağız sulandıran Türk mutfağı ile övünebilir. Bölgenin tarihi eserlerinden bahsederken Troya ve Assos ilk sırada geliyor. Çanakkale’ye 30 km uzaklıkta, kökeni M.Ö.3000’lere dayanan efsanevi Truva kenti veya Truva’nın kalıntıları bulunmaktadır. Burası, İlyada’daki Truva savaşının yapıldığı yerdir. Kazı, tapınak kalıntıları, tiyatro, sur duvarları ve ev temelleri dahil olmak üzere 9 ayrı yerleşim dönemi göstermiştir. Tarihin bir diğer önemli yeri olan Assos, Aristoteles’in 7. yüzyılda kurduğu “Mantık ve Akıl Yürütme Okulu” nun bulunduğu yerdi.

Son olarak Truva Atı Çanakkale evlilik sitesi olarak şehirde dikkatimizi çeken diğer bir tarihi eser. Truva filminde kullanılan Truva Atı, şehre bağışlandı. Şimdi deniz kıyısında, feribot limanının doğusunda iki dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. Assos mevkiinde, Edremit Körfezi’ne bakan Behramkale adlı küçük bir köy oluştu. Ünlü Athena tapınağı (M.Ö.6. Yüzyıl) burada bulunmaktadır. Akropolis’in tepesinden Edremit Körfezi’nin muhteşem manzarası da görülmeye değer.