Skip to main content

Bitlis Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

Sizin de Bitlis Evlilik Sitesi aracılığıyla eş bulabileceğiniz Bitlis, Türkiye’nin doğusunda bir şehir ve Bitlis ilinin başkentidir. Şehir, Dicle Nehri’nin bir kolu olan Bitlis Nehri’nin dik yamaçlı vadisinde, Van Gölü’ne 15 km. Mesafede 1.545 metre yükseklikte yer almaktadır. Yerel ekonomi temel olarak meyveler, tahıllar ve tütünü içeren tarımsal ürünlere dayanmaktadır. Sanayi oldukça sınırlıdır ve esas olarak deri işçiliği, tütün ürünleri imalatı ve kaba kumaş dokuma ve boyama ile ilgilenir. Bitlis, 25 km kuzeydoğuda Van Gölü’ndeki Tatvan ve 100 km kuzeybatıda Muş ve 200 km batıda Diyarbakır illeri dahil olmak üzere diğer kent merkezlerine karayolu ile bağlanmaktadır. Bitlis’in iklimi uzun kışlar ve yoğun kar yağışları ile sert geçebilir. Yazlar sıcak ve genellikle nemlidir. Mart 2019 yerel seçimlerinden bu yana Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay’dır.

Bitlis Evlilik Sitesi – Tarihi Yerler

Şehirde size Bitlis evlilik sitesi olarak gezmenizi önerebileceğimiz birçok kale bulunmaktadır. Bitlis Kalesi: Bitlis Kalesi, şehir merkezindeki alışveriş merkezine komşu olan dik yamaçta yer almaktadır. Kale, M.Ö. 312 yılında Büyük İskender’in emriyle inşa edilmiş ve komutanlarından Leis Bedlis yapıyı tamamlamıştır. Kalenin içi toprakla dolu olduğundan kalenin içinde dolaşmak mümkün değil. Ancak tepenin zirvesinden harika bir panoramik manzara var.

Tatvan Kalesi: Kale, Tatvan’ın Tuğ mahallesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Zal Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Ahlat Sahil Kalesi: Kale Urartu Dönemi’nden kalmadır ancak 1224 yılında şiddetli bir depremle yıkılmıştır. Kale 1556 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yeniden inşa edilmiştir. Günümüzde sadece kale ayakta iken, iç bina harabe halindedir.

Adilcevaz Sahil Kalesi: Kale, Van Gölü kıyısındaki sarp kayalıkların üzerine inşa edilmiştir. Kalenin bir kulesi vardır ve tarihi kayıtlar, kale içinde Süleyman Han Camii, cephane mahzeni, tahıl ambarları, su sarnıçları, mehterhane (askeri müzisyenler) kulesi ve 70 evin bulunduğunu göstermektedir. Günümüzde sadece bu yapıların kalıntıları bulunmaktadır.

Bitlis Evlilik Sitesi – Termal

Son olarak Bitlis evlilik sitesi olarak size rahatlama imkanı verebilecek termal mekanlar bulunmakta. Bitlis şehir merkezi ve çevresi fay hattı üzerinde yer aldığından il sınırları içinde çok sayıda termal kaplıca bulunmaktadır. Bu kaplıcalardan bazıları; Güroymak (Çukur) Kaplıcası, Ilıcak (Germav) Kaplıcası, Nemrut Dağı Kaplıcası, Alemdar, Köprü Altı, Çim Çölmüğü, Arap Köprüsü (Arap köprüsü), Yılan Dirilten (Yılan Dirilişi), Acı Su (Acı Su) vb.