Skip to main content

Bayburt Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

Sizin de Bayburt evlilik sitesi sayesinde eş bulabileceğiniz Bayburt, Türkiye’nin kuzeydoğusunda Çoruh Nehri üzerinde uzanan bir şehirdir ve Bayburt ilinin başkentidir.

Bayburt, bir zamanlar eski İpek Yolu’nun önemli bir merkeziydi. Marco Polo ve Evliya Çelebi tarafından ziyaret edilmiştir. Ortaçağ kalesinin kalıntıları hala var. Şehirde birkaç tarihi cami, hamam ve türbe var. İlin diğer bölgelerinde Çatalçeşme Yeraltı Kompleksi gibi antik tarihi yerler ve Sırakayalar Şelalesi gibi doğa harikaları da bulunmaktadır.

Bayburt Evlilik Sitesi – Tarihi

Şimdi de Bayburt evlilik sitesi olarak size şehrin tarihinden bahsedeceğiz. Osmanlı yönetimi altında ilçe, Erzurum Eyalet’in Bayburt Sancağı’nın merkeziydi. 16. yüzyılın başlarında Erzurum harap olunca Bayburt bir süre vilayetin fiili başkenti olarak görev yaptı. Bölge, 1553’te Safeviler tarafından basıldı. Bayburt, General Paskevich komutasındaki bir Rus ordusu tarafından ele geçirildi ve surları 1829’da tamamen yıkıldı. Bu sefer sırasında Rusların batıya en uzak erişim noktasıydı. İngiliz gezgin William John Hamilton, 1840’larda kalıntılar hakkında yorum yaptı, ancak 1870’lerde nüfus 6000’e çıktı. Ancak çarşı fakir kaldı ve kasabada uzun süredir sanayi yoktu. Birinci Dünya Savaşı öncesinde, 10.000 kişilik nüfusun çoğu Türk idi ve bazı Ermenilerle birlikte.

Şemseddin Sami’nin Qamus al-A’lam Ispir, Şiran, Kelkit ve Bayburt adlı dört kazadan oluşan Bayburt Sancağı’nın 505 köyü ve 40 nahiyesi vardı. Sancağın nüfusu 124019 kişiydi. 108373 kişi Türk ve Müslümandı ve nüfusun geri kalanı ağırlıklı olarak Ermeni olan Hristiyandı.

Bayburt Sancağı içi 292 cami ve mescit, 176 medrese, 87 kilise ve manastır, 2 ortaokul (ruşdiye), 108 sıbyan mektebi (sıbyan mektebi)

Bayburt’un Evlilik Sitesi – İklimi

Herkesin bu güzel şehre özel evlenecek birini bulabileceği Bayburt evlilik sitesi sayesinde yeni insanlarla tanışabileceği Bayburt, dondurucu soğuk kışlar ve yoğun kar ile karasal bir iklime sahiptir. Yazlar serin gecelerle ılık geçer. Köppen İklim Sistemi altında iklim nemli karasaldır. Yağışların çoğu ilkbaharın sonlarında ve yazın başlarında meydana gelir. Kaydedilen en düşük sıcaklık Ocak 1972’de -31.3 ° C (-24.3 ° F) idi. Kaydedilen en yüksek sıcaklık Ağustos 2006’da 37.1 ° C (98.8 ° F) idi. Kaydedilen en yüksek kar kalınlığı Mart ayında 110 cm (43.3 inç) idi. 1976.