Skip to main content

Balıkesir Evlilik Sitesi – Tarihi

Öncelikle size Balıkesir Evlilik Sitesi hakkında bilgi vermek isteriz. Modern Balıkesir’in yakınında, adından da anlaşılacağı üzere imparator Hadrian tarafından kurulan Roma şehri Hadrianutherae vardı. Hadrian, bölgeye M.S. 124 yılında gelerek başarılı bir ayı avı sonucunda burada kendi adını taşıyan bir şehir kurmuştur. Şehrin kale, çiftlik evi, damızlık ve birkaç evden oluştuğu tahmin ediliyor. Mevcut stadyumun bulunduğu yerin küçük kasaba olduğu düşünülüyor. Şehir Denizli‘ye yakındır.

Roma ve Bizans öncesi hanedan mensupları bu kaleyi tatil yeri ve avcılık için kullanmışlardır. Bizans döneminde giderek ihmal edilen küçük kasaba, Eski Kale anlamına gelen Palaeokastron olarak biliniyordu.

Ayrıca Türkmenler Orta Asya’dan Mysia’ya geldiklerinde Hisar’ın Türkçe kale kelimesi olduğu için kalenin kalıntılarından dolayı Balukiser adını verdiler.

Balıkesir Evlilik Sitesi – Şehrin Yapısı

Ticaret ve ekonomik yaşam üç caddede yoğunlaşmıştır. Anafartalar Caddesi, Milli Kuvvetler Caddesi, Vasıf Çınar Caddesi, Kızılay Caddesi, Atalar Caddesi kentin önemli caddeleridir. Ticari yaşam, bu caddelere ve bu caddelerle kesişen küçük sokaklara odaklanır.

Sizin de Balıkesir Evlilik Sitesi eş bulabileceğiniz şehir şöyledir. Şehir silüetinin bir parçası olan Yeni Çarşı Bölgesi, şehrin en eski alışveriş yeridir. Vasıf Çınar Caddesi ve Gazi Bulvarı diğer işlek alanlardır. Hükümetin yüzü, Balıkesir Parkı, dinlenme alanı, Türkiye’nin en güzel parklarından biridir. Balıkesir Üniversitesi’nin kentte kurulmasıyla sosyal hayat giderek gelişiyor. Balıkesir’de ticari yaşam Yay / ada, 10 Bursa, Avlu Balıkesir gibi modern alışveriş merkezleri ile büyüyor.

Salih Tozan Kültür Merkezi, şehirdeki kültürel etkinlikler açısından önemlidir. Ulaşım ağlarının bulunduğu noktanın olduğu toplu taşıma alanı Salih Tozan’a yakın. Ayrıca Türkiye’nin ilk jet üssü olan 9. Ana Hava Üssü de Balıkesir’de bulunmaktadır.

Balıkesir Evlilik Sitesi – Eğitim

Şimdi de Balıkesir’in Evlilik Sitesi olarak size ekonomiden bahsedelim. Balıkesir Üniversitesi’nin temeli 1910 yılında kurulan Karesi Öğretmen Okulu’na kadar uzanmaktadır. Bu okul Necatibey Eğitim Fakültesi olarak kullanılan binaya Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin özel çıkarları ile taşınmıştır. 1982 yılına kadar yüksek öğretim kurumlarının sayısı 4’e ulaştı: Necati Eğitim, Mimarlık ve Mühendislik Enstitüsü Devlet Akademisi, Balıkesir Sanayi ve Turizm Yüksekokulu, Balıkesir Meslek Yüksekokulu. Bu vakıflar 41 Sayılı Mevzuatla statü değiştirmiş ve Uludağ Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Necatibey Öğretmen Okulu, 1932-1982 yılları arasında Necati Eğitim Kurumu adıyla öğretmen yetiştirmeye devam etmiş, 3 yıllık statüsünden ayrılmış, 4 yıllık Yüksek Öğretmen Okulu statüsü almıştır. 1982 yılında Uludağ Üniversitesine bağlanan bu vakfa Necatibey Eğitim Fakültesi adı verilmiştir.