Skip to main content

Bursa Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

Öncelikle Bursa evlilik sitesi olarak diyebiliriz ki sanayileşmiş tarım alanında günümüzün en gelişmiş ve aktif Türk şehirlerinden biri olarak bilinir. Bursa, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılara sahip değildir ve eski kenti çevreleyen surların (Hisariçi) Bitinliler ve Roma ve Bizans dönemlerinde onarılmıştır.

Bursa Evlilik – Görülecek Yerler

Sultan Cami ve Türbesi (Merkez): Ünlü bilim adamı Emir Sultan 1391 yılında Bursa’ya gelmiş ve Yıldırım Bayezit’in kızı Hundi Fatma Hatun ile evlenmiştir. Emir Sultan Camii ve türbesi, eşi tarafından II.Murat döneminde yapılmıştır. Bursa’nın doğusunda, Emir Sultan Mezarlığı’na bitişik bir tepe üzerindedir. Kuzey yönünde yanlarında sekiz kenarlı bir türbe vardır. Şadırvanlı bir avlu içinde tek kubbeli güzel bir cami tipi örneği olan Emir Sultan Camii’nin bugünkü şekli 1804 yılında Sultan III.Selim döneminde yapılmıştır.

Ve Bursa evlilik sitesi olarak size görmenizi önerdiğimiz diyer yer ise Muradiye Külliyesi. Muradiye semtinde büyük bir park içindedir. 1424-1426 yılları arasında Sultan II.Murat tarafından yaptırılan külliye, cami, ilahiyat okulu, hayır kurumu, hamam ve 12 türbeden oluşmaktadır. Cami, İslami evlilik Sitesi, Osmanlı mimarisinde ilk dönemlerde çok kullanılan köşeli bir şekle sahiptir. Nişleri ve balkonları 18. yüzyıldan kalma Barok üsluptadır. Giriş kapısı, ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden biridir. Muradiye Külliyesi içinde II.Murat ve ailesi adına yaptırılan 12 adet türbe bulunmaktadır.

Orhan Cami ve Külliyesi (Merkez): Orhan Bey tarafından 1339-1340 yılları arasında yaptırılan külliye, cami, ilahiyat okulu, hayır kurumu, okul, hamam ve han (Emir Hanı) yapılarından oluşmaktadır. Ulu Camii’nin doğu kesimindedir ve Osmanlı Külliyesinin ilk örneklerinden biridir. Orhan Camii Bursa’da erken Osmanlı döneminin en önemli yapılarından biridir. Her iki yandaki ikiz kemerler, yapının en önemli özelliklerinden biridir. İki sıra tuğla ve bir sıra taştan yapılmıştır. Dış yüzeyinde tuğla işçiliği de çok ilginç.

Başka Nereyi Gezmeli – Bursa Evlilik Sitesi

Bizim, Bursa evlilik sitesi olarak size gezmeyi önereceğimiz son yer ise bir külliye. Yıldırım Bayazıt Külliyesi (Merkez): Şehrin doğusundaki Yıldırım ilçesinde 1390-1399 yılları arasında inşa edilen külliye; cami, ilahiyat okulu, darüşşifa (kürhane), türbe, han, hamam, hayır kurumu, huzurevi. mutfak, servis odaları ve ahır yapıları. Külliyenin ortasındaki cami, cepheli camilerin en anıtsal örneklerinden biridir ve 1399 tarihli bir kür evi vardır. Osmanlı mimarisi bu cami ile kendine özgü bir yapı strüktürü bulmaya başlamıştır. Kitabeli tek yapı olan türbe caminin kuzey doğusunda yer almaktadır. 1406 yılında Yıldırım Bayezit’in oğlu Süleyman Han tarafından Mimar Ali bin Hüseyin’e yaptırılan türbe, revaklı Osmanlı türbelerinin ilk örneğidir.