Skip to main content

Ardahan Evlilik Sitesi – Antik Tarihi

Bu bölge hakkında hayatta kalan ilk kayıt, bölgeye Gogarene (Gugark) adını veren ve İberya Krallığı’ndan alınan Ermenistan’ın bir parçası olduğundan bahseden Strabon’a atfedilir. Ayrıca Ardahan evlilik sitesi ile dost bulabileceğiniz şehir çok eskidir. Ortaçağda , Abbasi Halifeliğinden gelen ve Karadeniz çevresindeki bölgelere giden mallar için önemli bir geçiş noktası olarak hizmet vermiştir. 8. ila 10. yüzyıllarda bölge, Tao-Klarjeti’nin Bagrationi prenslerinin ve daha sonra 11. ila 15. yüzyıllar arasında Gürcistan Krallığının bir kısmının elindeydi. Arap tarihçi Antakyalı Yahya’ya göre, Bizanslılar 1021’de Ardahan’ı yerle bir ederek halkını katletti.

Ortaçağ Tarihi – Ardahan Evlilik Sitesi

1230’larda Moğollar şehri ele geçirdi, ancak Samtskhe’nin Gürcü prensleri 1266’da şehri yeniden ele geçirmeyi başardılar. 1555’te, Amasya Barışıyla Samtskhe’nin batı kesimi Osmanlı İmparatorluğu tarafından ilhak edildi ve Ardahan, Ardahan sancağına (Akhaltsikhe vilayetinin genel bir bölümü) dahil edildi. Osmanlılar, Ardahan’da önemli bir kale inşa ettiler. Türk gezgin Evliya Çelebi 1640‘larda Ardahan’ı ziyaret ederek şu açıklamayı yaptı: “Ardahan kalesi ulaşılmaz bir uçurumun tepesinde. Kare şeklinde ve sağlam … Bu kale Ardahan Evlilik Sitesi olarak diyebiliriz ki soğuk bir iklime sahip ve bu nedenle orada bahçe veya meyve bahçesi yoktur. Meyveler Acara ve Tortum’daki kaleden gelir. ” Özellikle bu kale ne kadar eski olsa da yıllara meydan okumuş ve günümüze kadar gelmiştir. Günümüze kadar gelen bu kaleyi herkes görmeli bizce çünkü tarihi bir yapısı var.

Ardahan’ın Evlilik Sitesi – Hava Durumu

Kışlar çok karlı geçer ve kar örtüsü Ekim sonundan Nisan ortasına kadar sürer. Bazen Eylül ve Mayıs aylarında kar yağmasına rağmen, genellikle uzun süre yerde kalmaz. Nadir durumlarda, özellikle Ağustos 2013 olayı gibi Ardahan Evlilik Sitesi dostunuzla öğrenmelisiniz ki yazın başlarında ve sonunda, yaz aylarında kar yağabilir. Ancak geçmişte Temmuz ayında bile güçlü kar yağışı kaydedildi. Yıllık ortalama sıcaklık 3,8 ° C’dir (38,8 ° F). Kaydedilen en yüksek sıcaklık 29 Ağustos 1998’de 35 ° C (95.0 ° F) idi. Kaydedilen en düşük sıcaklık 21 Ocak 1972’de -39.8 ° C (-39.6 ° F) idi. Kaydedilen en yüksek kar kalınlığı 113 cm (44.5 inç) idi. 30 Ocak 1968.