Skip to main content

Zonguldak Evlilik Sitesi – Rehber

Şehrin gizli cennetlerini kolayca keşfetmek için Zonguldak Evlilik Sitesi üyelerine özel “Zonguldak şehir rehberimize” göz atın. Karadeniz kıyı kentlerinde bulunan Türkiye’nin özellikle Karadeniz limanı, ülkeleri arasındaki deniz ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda Türkiye’nin en zengin kömür madenlerini de içerir. Bugün Zonguldak, birçok ağır sanayi kuruluşu ile Türkiye’nin önemli bir sanayi merkezidir. Özellikle Ereğli ilçesinde bulunan Erdemir, Avrupa’nın en büyük demir çelik fabrikalarından biridir.

Gezilecek Yerler – Zonguldak Evlilik Sitesi

Bu rehberde “Zonguldak’ta gezilecek en iyi yerler” veya “Zonguldak’ta yapılacak ve görülecek en iyi 10 şey” sorularının cevaplarını bulacaksınız. Tabii ki Zonguldak Evlilik Sitesi üzerinden bulduğunuz eşinizle şehirde gezip görebileceğiniz birçok önemli tarihi ve doğal yer var. Ereğli’deki Cehennemağzı Mağarası’nın içi su ve taş eserlerle dolu. Henüz bir mağarayı ziyaret etmediyseniz Cehennemağzı Mağarası çok keyifli bir deneyim olacaktır. İlk olarak 1976 yılında çalışılan Cumayanı Mağarası 10 kilometre uzunluğunda ve üç girişi var. Mağara aslında büyük bir öneme sahip olmasına rağmen itibar kazanamamıştır. Mağaranın en güzel yanı, tekneler ile içerideki odalar arasında dolaşma imkanına sahip olmasıdır. Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Kalesi’nin orta çağlarda yapıldığı sanılmaktadır. Kalenin yapımında heybetli bir görünüme sahip olması için çok büyük taşlar kullanılmıştır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan kale, özellikle yaz aylarında şehre gelen turistlerin ilgi odağı oluyor. Çınartepe Caddesi’nde bulunan Zonguldak da yine İstanbul‘a yakındır. Maden Müzesi, şehrin en önemli üretim kaynağı olan taşkömürü madenciliğinin izlerini büyük bir başarıyla ziyaretçilerine ulaştırıyor.

Zonguldak’ın Evlilik Sitesi – Görülecek Yerler

Son olarak ise Zonguldak Evlilik Sitesi olarak size görülecek yerlerden bahsedeceğiz. Arkeolojik kanıtlara göre M.Ö. 2500 yıl öncesine dayanan bir tarihe sahip bölgeye ilk yerleşimcilerin Hatti ve daha sonra Hititler olduğu biliniyor. 1084 yılında Anadolu Selçuklu ordusu bölgeye gelerek bölgeyi fethetti. Daha sonra Cenevizliler bölgeyi ele geçirdiler ve Candaroğulları beylikler döneminde bölgeye hakim oldu. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet‘in Amasra’yı fethi ile Zonguldak ve çevresi tamamen Osmanlıların eline geçti. II.Mahmut döneminde bölgedeki ilk kömür 1829’da keşfedildi ve 1848’de Belçikalı ve Fransız şirketleri tarafından işletilen ilk kömür madenleri açıldı.