Skip to main content

Siirt Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

Siirt, toplam 330.000 nüfuslu ve  Siirt Evlilik Sitesi üzerinden kendinize eş bulabilirsiniz. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Siirt’te karasal iklim hakimdir ve dört mevsim en ayırt edici özellikleriyle yaşanır, yazlar sıcak ve kuraktır. Son yıllarda yapılan son yatırımlarla şehir, sanayi gibi farklı ekonomik alanlarda gelişme sinyalleri göstermeye başladı. Günümüzde kent ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılık faaliyetlerine dayanmaktadır. MÖ 3000 ve 2000 yıllarında Batı Toroslar yani Mersin bölgesi, Güneydoğu Toroslar iki kültürel alanı birbirinden ayırdı. Güneyde Mezopotamya’da gelişmiş bir tarım kültürü, kuzeyde ise Doğu Anadolu’nun yüksek platosunda ilkel tarım ve hayvancılığa dayalı bir kültür vardı. Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya Türkler yerleşmeye başladı ve Büyük Selçuklu Devleti’nin isteği üzerine küçük Türk devletleri kuruldu. Siirt bölgesi Hasankeyf Artuklu’nun hâkimiyetindeydi. Artukluların göçebe Türkmenleri bölgeye yerleşmiş, Artuklu beyleri ve askerleri şehirlerde Türkleşmenin çekirdeğini oluşturmuştur. Cumhuriyet döneminde Siirt, komşu illerle bile sınırlı ticaret yollarından uzak bir yerdi. Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan dönüşümlerin bölgeye etkisi çok az olmuş, geleneksel, sosyal ve kültürel yapı uzun süre korunmuştur.

Görülecek Yerler: Siirt Evlilik Sitesi

Bizlerin Siirt Evlilik Sitesi olarak sizin için hazırladığımız en kapsamlı Siirt şehir rehberine şimdi göz atın. “Siirt’te Görülecek Yerler” veya “Siirt’e Nasıl Gidilir?” Gibi birçok sorunun cevabını bulacaksınız. bu kılavuzda. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Siirt, Anadolu ile Mezopotamya’nın kesişme noktasında yer almaktadır. Nordüz Yaylası’nda bulunan ve komşu şehirlere taşan Botan Çayı kaynağını dağlardan alıyor. Dicle Nehri’nin bir kolu olan Botan Kanyonu, bölgede gezilecek en önemli yerler arasında yer alıyor. Taşbaşı Mağarası, Botan Çayı’nın tüm güzelliğiyle altından aktığı muhteşem bir doğa harikasıdır. Taşbaşı mağarası, misafirlerine eşsiz bir manzara sunuyor. Siirt’in 4 km güneydoğusunda ve Botan Çayı’nın yaklaşık 300 metre yukarısında bulunan bu mağara olağanüstü özelliklere sahip. Siirt’te mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Sağlar Kaplıcası var. Siirt il merkezine 17 km uzaklıkta bulunan kaplıca, Eruh yolu üzerinde yer almaktadır.

Siirt Evlilik Sitesi – Gezilecek Yerler

Son olarak ise Siirt Evlilik Sitesi üyeleri olarka sizler bu rehberde “Siirt’te gezilecek en iyi yerler” veya “Siirt’te yapılacak ve görülecek en iyi 10 şey” sorularının cevaplarını bu rehberde bulacaksınız.
Siirt’te satılık emlak veya Siirt’te kiralık emlak arıyorsanız doğru sayfadasınız. Siirt ilinde 2020 yılı Temmuz sonu itibarı ile satılık ev fiyatları geçen yıl% 24,83 arttı. Ortalama satılık konut büyüklüğü 160 metrekaredir. Yıllık ortalamalara bakıldığında 2020 Temmuz sonu itibarıyla Siirt’te konut olarak en çok değer kazanan ilçeler azalan sırada Baykan ve Kurtalan oldu.