Skip to main content

Nevşehir Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

Nevşehir ili, Kapadokya Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biridir ve doğa ile tarihin güzel bir bileşimini sergiler. Coğrafi hareketler peribacalarını oluşturmuş ve tarihi gelişim sürecinde insanlık bu doğa harikalarını, peri bacalarını, oymalı evleri ve kiliseleri bu oluşumların içine yerleştirmiş ve mesken tutmuş, bu yerleşim yerlerini fresklerle süslemiş, Nevşehir evlilik sitesi binlerce yılın izlerini taşımıştır. onların medeniyetleri.

Nevşehir, kışları serin ve karlı, yazları ılık ve kurak geçen Akdeniz iklimine sahiptir. Yağışlar en çok ilkbahar ve sonbahar aylarında görülür. Yıllık ortalama yağış 388-353 mm’dir ve sıcaklık -28 ° C ile + 40 ° C arasında değişir.

Nevşehir Evlilik Sitesi – Ziyaret Edilecek Yerler

Kapadokya’nın antik bölgesi, İç Anadolu’da Nevşehir, Niğde ve Kayseri şehirleri arasında yer almaktadır. Milyonlarca yıl önce Nevşehir Evlilik Sitesi olarak görmenizi önerdiğimiz bu yanardağların şiddetli patlamaları Erciyes Dağı ve Hasan Dağı, çevredeki yaylayı tüf ile kapladı. Rüzgar ve hava, yumuşak volkanik kayayı pembeden yeşile ve sarıya değişen renklerde yüzlerce tuhaf şekilli sütun, koni ve “peri bacalarına” aşındırdı. Antik çağlardan beri, erkekler bu yumuşak kayaları kutsadılar ve sayısız mağara kilisesi, şapel ve manastır yaptılar.

Kurşunlu Camii (Damat İbrahim Paşa Külliye Merkezi): Külliye, 18. yüzyılda Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Külliyenin yapısı cami, ilahiyat okulu, kütüphane, gençlik okulu, hayır kurumu ve hamamdan oluşmaktadır. Külliyenin güneydoğusunda yer alan cami 1726 yılında inşa edilmiştir. Caminin dış kısmı sade bir görünüm sergilerken, iç kısımları Osmanlı Lale Devri özelliklerini yansıtan işlemelerle süslenmiştir. Dilerseniz Nevşehir evlilik sitesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Nevşehir’in Evlilik Sitesi – Görülecek Yerler

Manastır ve Cami (Hacı Bektaş): Hacı Bektaş Veli, 13. yüzyılda yaşamış ünlü bir Türk – İslam düşünürü ve düşünürüdür. Bu şehirde kendinize eş bulmak isterseniz Nevşehir evlilik sitesi yardımcı olacaktır. Zeki ve üstün bir zekaya ve kişiliğe sahip olan Hacı Bektaş Veli, Nevşehir Evlilik Sitesi olarak görmenizi önerdiğimiz diğer bir yer olsa da, başlangıçta Türk topraklarının koruyucu azizi olan büyük Türk entelektüel ve düşünür Hoca Ahmet Yesevi’nin kültür cemiyetinde eğitim almış, geniş bilgi birikimine ve geniş bir anlayışa kavuşmuştur. birçok Türk bilim adamının yetiştiği Horasan’da. İç Anadolu’nun her şehrini ve köyünü gezdikten sonra Türk gelenek ve göreneklerini korumak için Suluca Karahöyük’te bir İnanç ve Eğitim Merkezi kurmuş ve çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir. Yeniçeri cemaatinin koruyucu azizi olarak da bilinen Hacı Bektaş Veli, Anadolu’da Türk-İslam Birliği’nin kurulmasına yardım etmişti.

Derviş Manastırı ve Cami (Hacı Bektaş): Kızılca Halvet (ıstırap evi) ve binası Hacı Bektaş Veli tarafından 14. yüzyılda inşa edilmiş ve ilerleyen yıllarda ekler yapılmıştır. Derviş Manastırı 19. yüzyılda restore edildi; Yapı kompleksi 1959-1964 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından elden geçirilmiş ve 1964 yılında müze olarak düzenlenmiştir.

Hacı Bektaş Veli Türbesi (Aziz Evi – Hacı Bektaş): Türbenin kenarları yan yana üç kemerli eyvandan oluşuyordu. Aziz Evi’nin girişi, büyük bir kemerin altında demir parmaklıklı çift kanatlı bir kapıdan yapılır.