Skip to main content

Erzincan Evlilik Sitesi – Tarihi Mekanlar

Öncelikle Erzincan evlilik sitesi olarak size ilk bahsedebileceğimiz mekan Orta Çağ Abrenk Kilisesi: Tercan ilçesine bağlı Üçpınar Köyü yakınlarında bulunan kilisenin giriş kapısında 1854 tarihi yazılıdır. Kilise ile birlikte bir şapel ve iki dikilitaş var. Bu taşlar mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çekmiş ve 12. yüzyıldan sonra Selçuklu Prensi Nasurettin dönemine tarihlenen kitabeler taşıyorlardı. Gezinti Otlukbeli Gölü, gölün oluşumu ve kaliksiyle şimdiye kadar insanoğlunun bildiği dünyanın gölleri arasında eşsiz olması, Otlukbeli Gölü’nün en önemli özelliğidir. Göl, bu özelliğinden dolayı doğal anıt niteliğindedir.

Otlukbeli Gölü, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile doğal sit alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Girlevik Şelalesi, Erzincan’ın 29 km. Güneydoğusundaki Çağlayan Çayı üzerinde yer alır ve doğal serinliği ve güzelliği ile ünlü bir mesire yeridir. Girlevik Şelalesi, sarkıtların kış mevsiminde oluşması nedeniyle tırmanış için uygun bir ortam, yazın serinlemek için serin bir su sağlayarak bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turisti çekmektedir.

Aygır Gölü (Aygır Gölü) Keşiş Dağı üzerinde yer alır ve göl, doğal güzelliğinin yanı sıra krater gölü özelliği de sergiler. Mağaralar Buzul Mağaraları, Kemah ilçesine bağlı Ayranpınar köyünde bulunmaktadır. Mağaranın içinde büyük buz blokları, sarkıt ve buz dikitleri vardır.

Ala Mağarası, Kemaliye ilçesinin güneydoğusunda yer alır ve içinde galeri ve kanallar bulunur. Köroğlu Mağarası, Refahiye ilçesinin Altköy mevkiinde bulunmakta ve mağaraya taş merdivenlerle ulaşılmaktadır.

Müzeler – Erzincan Evlilik Sitesi

Bizim Erzincan evlilik sitesi olarak önerimiz Erzincan müzesini görmenizdir. Yukarı Fırat’ın geçtiği Erzincan vadisi, Ermenistan’daki Ermeni tanrıçası Anahit’e adanmış en önemli Hıristiyanlık öncesi tapınağın bulunduğu yerdi. Yeri henüz tespit edilmeyen tapınak, Erez adlı bir yerleşim yerindeydi. Agathangelos’un metni, Kral Trdat’ın saltanatının ilk yılında Erez’e gittiğini ve kurban sunmak için Anahit’in tapınağını ziyaret ettiğini kaydeder. Kral, gizlice bir Hıristiyan olan Aydınlatıcı Gregory’nin sunağında bir adak sunmasını emretti. Gregory reddedince esir alındı ​​ve işkence gördü ve Trdat’ın 14 yıl sonra Hristiyanlığa dönüşmesiyle sonuçlanacak olaylara başladı. [3] Bu dönüşümden sonra, Ermenistan’ın Hıristiyanlaştırılması sırasında, Erez’deki tapınak yıkıldı ve mülkleri ve arazileri Gregory’ye verildi. Daha sonra geniş manastırlarıyla tanındı. 1071’de Erzincan, Selçuklu Süleyman Kutalmish yönetimindeki Mengüçoğlu’na girdi. 1243 yılında, Selçuklular ile II. Kayığrev komutasındaki Moğollar arasındaki çatışmada yıkıldı. Bununla birlikte, 1254’te nüfusu yeterince iyileşti ve Rubruck’lu William bir depremin 10.000’den fazla insanı öldürdüğünü söyleyebildi. Bu dönemde şehir, Ermeni prenslerinin yönetimi altında yarı bağımsız bir düzeye ulaştı.

Erzincan Evlilik Sitesi – Erzincan Depremi

Son olarak Erzincan evlilik sitesi olarak tarihte üzücü bir iz bırakan şeh Erzincan depremi idi. Şehir 27 Aralık 1939’da büyük bir depremle tamamen yıkıldı. Richter ölçeğine göre en büyüğü 8.2 olan yedi şiddetli sarsıntı depremi, yakın tarihte Türkiye’yi vuran en güçlü deprem oldu. Depremin ilk aşamasında yaklaşık 8.000 kişi öldü. Ertesi gün ölü sayısının 20.000’e yükseldiği bildirildi. Acil yardım operasyonu başladı. Yıl sonunda 32.962 daha fazla deprem ve birkaç sel nedeniyle öldü. Erzincan şehrine verilen hasar o kadar büyüktü ki eski yeri tamamen terk edildi ve biraz daha kuzeyde yeni bir kasaba kuruldu.