Skip to main content

Antalya Evlilik Sitesi – Şehir Hakkında

Şimdiki Antalya olan şehir ilk olarak M.Ö.200 yıllarında Pergamon’un Attalid hanedanı tarafından kurulmuş ve kısa süre sonra Romalılar tarafından bastırılmıştır. Roma yönetimi, Hadrian Kapısı gibi birkaç yeni anıtın inşası ve komşu şehirlerin çoğalması da dahil olmak üzere Antalya’nın geliştiğini gördü. Şehir, 1207’de Selçuklu Sultanlığı ve 1391’de genişleyen Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmak üzere birkaç kez el değiştirdi. Biz Antalya Evlilik Sitesi olarak bu şehrin en iyi turist gelirine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Osmanlı yönetimi önümüzdeki beş yüz yıl boyunca görece barış ve istikrar getirdi. Şehir, I.Dünya Savaşı’nın ardından İtalyan hükümdarlığına devredildi, ancak Kurtuluş Savaşı’nda yeni bağımsızlığını kazanan Türkiye tarafından yeniden ele geçirildi.

Antalya, Türk Rivierası’nda bulunan Türkiye’nin en büyük uluslararası deniz beldesidir. Büyük ölçekli kalkınma ve devlet finansmanı turizmi teşvik etti. 2019’da rekor 13,6 milyon turist şehri geçti.

Tarihi – Antalya Evlilik Sitesi

Şehir, Kurtuluş Savaşı sırasında 28 Mart 1919’dan 5 Temmuz 1921’e kadar İtalyanlar tarafından işgal edildi. 1970’lerde başlayan büyük ölçekli gelişme, Antalya’yı kırsal bir şehirden Türkiye’nin en büyük metropol alanlarından birine dönüştürdü. Bunun çoğu, 21. yüzyılda genişleyen turizmden kaynaklanıyor. 1985 yılında şan diva Dalida son konserini İzmir‘de değil, Antalya’da yaptı. Bu tarihi şehirde Antalya evlilik sitesi üzerinden hayatınızın aşkını bulabilirsiniz.

Antalya, 2015 G-20 zirvesi ve EXPO 2016’ya ev sahipliği yaptı. Almanya, İngiltere, Rusya, Belçika ve Sırbistan dahil olmak üzere beş ülkenin Antalya’da konsolosluk misyonları var.

Antalya Evlilik Sitesi – Şehrin Düzeni

Helenistik döneme kadar uzanan mimari mirasa sahip olmasına rağmen, Antalya’daki çoğu tarihi mimari, şehre Türk-İslam karakterini veren bir dizi cami, medrese, mescit, kervansaray, hamam ve türbelerle Orta Çağ Selçuklu dönemine aittir. Diğer bir Antalya evlilik sitesi olarak paylaşmak istediğimiz şey ise şöyledir. Tarihi mimari surlarla çevrili şehir Kaleiçi’nde yoğunlaşmıştır; Modern şehir antik kentin üzerine kurulduğu için Antalya’nın geri kalanında antik yapılar iyi korunmamıştır. Tarihi Osmanlı dönemi evlerinin arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla Kaleiçi, Antalya’nın eski merkezidir. Otelleri, barları, kulüpleri, restoranları ve alışverişleriyle tarihi karakterinin çoğunu koruyacak şekilde restore edilmiştir. Helenistik dönemden Osmanlı dönemine kadar kesintisiz bir süreçte inşa edilen, biri deniz kıyısında olmak üzere at kuyruğu şeklinde iki duvarla çevrilidir. Tarihi liman şehrin bu bölümünde yer almaktadır; dar sokaklar limandan uzanır ve ahşap tarihi evlerle çevrili eski şehre doğru uzanır. Şehrin ana meydanı ve turistler ve yöre halkı için oldukça popüler bir nokta olan Cumhuriyet Meydanı, alışveriş ve iş merkezleri ve kamu binaları ile çevrilidir. Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu mimarisi ve kültürlerinin izlerini taşıyan siteler vardır. Eski şehirde beş Rum Ortodoks kilisesi bulunan şehirde, yerel Yunan mimarisinin örnekleri de vardır.